دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
سرخط خبرها:

من هم یک تالشم

درگوشه ای از سرزمین اهورائی ایران مردمانی زندگی میکنند که خداوند آنها را قرین و همنشین دریا و کوه و جنگل نموده و از مواهب و زیبائیهای طبیعت برایشان کم نگذاشته است.
این مردمان وارث یکی از کهن ترین زبانها وفرهنگ ایران بزرگ میباشند ، صبحگاهان چشم در پنجه آفتاب نشسته بر زورق دریای کاسپین
(کو ایسپی=آبی وسفید)روز را شروع کرده و شامگاهان در همان نزدیکی غروب آفتاب را پشت کوهای پوشیده از جنگل هیرکانی منتظر فرود تاریکی و بر آمدن مهتاب می نشینند .

در مام وطن هرمنطقه اش زیبائی و تازگی خاصی دارد، غرب کرد زبان با زاگرس اش ودشت های پهناورش و کوه بیستون، شمال غرب با آذرش و شرق وطن آوردگاه رستم دستان و وارث خراسان بزرگ، مهد فرهنگ و ادب و شبهای پرستاره کویر با اصفهان نصف جهانش و بادگیر های یزد و قناتش، جنوب وطن که خزانه این ملت است و از کوههای سر به فلک کشیده بختیاری و دنا و طوایف چالنگ چه گویم که چون به فارس می رسی زبان ناخوداگاه قاصر می شود از بیان عظمت و فرو شکوه تخت جمشید که نکوهیده است کسی نام تخت جمشید را بی آنکه تن و روان پالایش نماید بر زبان جاری سازد.
از کجای این مرز پرگهر بگوئی که دیگر گوشه اش بهتر از آن نباشد.

اما سرزمین من تالش، اگر نگویم بی نظیر که لا اقل کم نظیر است.
کجا را می شناسید که وقتی در مرداد جلگه از گرما کلافه است ظرف نیم ساعت پای در بهشتی بگذاری که بهاری دل انگیز است و بی مدد شعله آتش سخت است تحمل شبش.
و مردمانی پاک و بی آلایش دارد که همزیستی و مدارا را سالها قبل به فعل رسانده اند و مدت های مدیدی است با دیگر اقوام ایرانی در نهایت مهمان نوازی و دوستی و محبت به سر می برند، مردمان تالش را نه تفاوت زبانی و نه تفاوت مذهب و آئین وادار نکرد در همزیستی با همسایه آذری و گیلک و کرد کرمانجی چهره خراشند ولی هرچند بعضا مهمانی که بعدا همسایه شد او را آزرد اما نجابتش یاری نکرد که این بی وفائی به دل گیرد .
تا به حال در سرزمین تالش قدم نهاده اید? ساحل گیسومش را قدم زده اید? بر پشت بام های شهرک پلکانی اش ماسوله قدم زده‌اید؟
پله های دژ تاریخی قلعه رودخان را چطور? در دشت‌های بی پایانش چطور? سووتون را دیده اید از دشتهای شقایقش دیدن کرده اید ?? دشتهای کرمون با شقایقهایش زیباترین قطعه این کره خاکیست و شاید نمونه ای از ان بهشتی که خدایمان وعده داده است..تا کنون از الماس گذر کرده ای. از قله شاه معلم چطور . استقامت و بزرگی این قله را نظاره کرده ای .اری مردمان تالش مانند مولوم استوار ایستاده اند سخت و محکم و بلند و راست قامت. مانند هفت چشمه دشت هفت خوانی میجوشند و خواهند جوشید .. نوایی که از زنگوله های گوسفندان تالشان نواخته میشود زیباترین ملودی دنیا را تشکیل می دهد. گل‌های وحشی بهار و تابستان را لمس کرده‌اید؟ بوییده‌اید؟نفس کشیده‌اید درسبزی بی‌پایان دشت؟ و بعد دل‌تان بخواهد در آن دشت بی‌انتها بدوید؟…
پاییز تالش را دیده اید که
متشکل از هزاران رنگ است
درختان و گل ها با برگ های رنگا برنگ خود تالش زیبا را زیباتر میکنند
تالش قدیمی ترین قوم ایران است. تالش با آب و هوایی خوب و دشت و دمن های زیبا و منطقه ای که سرشار از منابع طبیعی می باشد از منابع درختان و دریا گرفته تا ذخایر نفت و گاز.
تالش سرزمینی با آدابی اصیل و رسومی تاریخی، بر پایه مهرورزی و محبت است.
مثلاً جشن نوروزمان را جمشید بنا نهاد تا ما با شادی کردن و بازدید از خانه های هم دیگر، دل هایمان را به هم نزدیک تر کنیم، نه مانند هالووین که بر پایه ترس و وحشت بنیان گذاشته شده است.
تالش سرزمینی پر از مردمان با مهر و محبت ومهمان نواز است
سر زمین سردارانی چون رستم کلاه چرمینه و داتام و میرزای کوچک. کادوس به عزت و شکوه و قدرت رستم و داتام و میرزا افتخار می کند که مایه سربلندی ما می شود.
داستان های ما بر پایه ی علم و اندیشه و هیجان و جوانمردی و ایمان است، نه مانند داستان های هری پاتر و آر ال استاین، بر پایه ی تخیل و ترس و وحشت.
تالش؛ سرزمین دلیرمردان است. سرزمین یلان و پهلوانان.
تالش سرزمین مردان غیوری است که بر پایه ی “حب الوطن من الایمان” با دستان خالی و دلی سرشار از ایمان در برابر تمام دنیای کفر ایستادند؛ این سند را شهیدان سرزمین تالش با خون خود امظا نموده اند.
تالش همان سرزمینی است که مانند دُر در ایران و جهان می درخشد.
تالش همان سر زمینی است که دکتر و نخبه و دانشمندانی را دل خود پرورید و تحویل کشور ایران داده است.
آری من یک تالشم.
تنم متعلق بخاک سرزمین و کشورم است.
من هم یک تالشم که با افتخار میگوید تالشم

 

مطلب پیشنهادی

باسایت سالاد مگ پیشرفت خود را افزایش دهید

لورم ایپسوم یا طرح‌نما (به انگلیسی: Lorem ipsum) به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *